Vattenavstängning i Rönningen, Fagersta

Åtgärdat
2023-02-03

På grund av underhållsarbete med VA kan vattnet vara avstängt under perioden tisdag den 7 februari - Onsdag den 8 februari 2023.
Området som berörs är Kärrvägen och Timmervägen.

På grund av underhållsarbete så kan det förekomma störningar/avbrott på ledningsnätet för vatten Tisdagen den 7/2-23 och Onsdagen den 8/2-23 kl. 07:00-16:00. Se till att ha vatten upptappat vid behov.

Eftersom vattnet stängs av finns det risk för missfärgat vatten samt luft i ledningarna en stund efter igångkörningen. Vattnet är då inte hälsofarligt, men kan alltså vara färgat, vilket är bra att tänka på även när kläder ska tvättas. Undvik helst att tvätta ljusa kläder vid första tvättningen. Öppna vattenkranarna och spola ordentligt så blir vattnet klart igen och eventuell missfärgning försvinner.

Vid frågor är du välkommen att kontakta:
NVK Felanmälan 0223-445 50