Vattenläcka på Hagabergsvägen i Fagersta

Åtgärdat
2023-02-09

Under fredagen den 10 februari 2023 kommer delar av Hagabergsvägen att bli drabbade av vattenavstängning pga vattenläcka.

På grund av vattenläcka så kommer det förekomma störningar/avbrott på ledningsnätet för vatten under fredagen 10 februari 2023 kl. 09.00-18.00. Se till att ha vatten upptappat vid behov. Även fordonstrafik kan påverkas av underhållsarbetet under arbetets gång.

Eftersom vattnet stängs av finns det risk för missfärgat vatten samt luft i ledningarna en stund efter igångkörningen. Vattnet är då inte hälsofarligt, men kan alltså vara färgat, vilket är bra att tänka på även när kläder ska tvättas. Undvik helst att tvätta ljusa kläder vid första tvättningen. Öppna vattenkranarna och spola ordentligt så blir vattnet klart igen och eventuell missfärgning försvinner.

Vid frågor är du välkommen att kontakta:
NVK Felanmälan 0223-445 50