Arbete med vattenläcka på Jubbacksvägen, Fagersta

Arbete pågår
2023-06-08

Under perioden 8-9 juni 2023 kommer det att ske reparation av en vattenläcka på Jubbacksvägen vilket innebär att vattnet tidvis kommer vara avstängt.

På grund av vattenläcka så kommer det förekomma störningar/avbrott på ledningsnätet för vatten under torsdagen – fredagen 8-9 juni kl. 07.00-18.00. Se till att ha vatten upptappat vid behov. Även fordonstrafik kan påverkas av underhållsarbetet under arbetets gång.

Eftersom vattnet stängs av finns det risk för missfärgat vatten samt luft i ledningarna en stund efter igångkörningen. Vattnet är då inte hälsofarligt, men kan alltså vara färgat, vilket är bra att tänka på även när kläder ska tvättas. Undvik helst att tvätta ljusa kläder vid första tvättningen. Öppna vattenkranarna och spola ordentligt så blir vattnet klart igen och eventuell missfärgning försvinner.

Vid frågor är du välkommen att kontakta:
NVK Felanmälan 0223-445 50