Reparation av vattenledning vid Fruhem (östra porten), Fagersta

Arbete pågår
2023-07-28

Måndagen den 31 juli inleds reparation av vattenledningen vid Fruhem (området vid den nya parkeringen i anslutning till östra porten) i Fagersta. De verksamheter som kommer att bli drabbade av detta har informerats.

På grund av vattenläcka så kan det förekomma störningar/avbrott på ledningsnätet för vatten under reparationsarbetet. Se till att ha vatten upptappat vid behov. Även fordonstrafik kan påverkas av underhållsarbetet under arbetets gång.

Eftersom vattnet stängs av finns det risk för missfärgat vatten samt luft i ledningarna en stund efter igångkörningen. Vattnet är då inte hälsofarligt, men kan alltså vara färgat, vilket är bra att tänka på även när kläder ska tvättas. Undvik helst att tvätta ljusa kläder vid första tvättningen. Öppna vattenkranarna och spola ordentligt så blir vattnet klart igen och eventuell missfärgning försvinner.

Vid frågor är du välkommen att kontakta:
NVK Felanmälan 0223-445 50