Vattenläcka på Lasarettsvägen, Norberg

Åtgärdat
2023-08-02

Torsdagen den 3 augusti inleds reparation av vattenledning på Lasarettsvägen i Norberg. Under arbetet kommer vägen att stängas av och trafiken leds om via Formaregatan/Nygatan.

Det kan förekomma störningar/avbrott på ledningsnätet för vatten under reparationsarbetet. Se till att ha vatten upptappat vid behov.

Eftersom vattnet stängs av finns det risk för missfärgat vatten samt luft i ledningarna en stund efter igångkörningen. Vattnet är då inte hälsofarligt, men kan alltså vara färgat, vilket är bra att tänka på även när kläder ska tvättas. Undvik helst att tvätta ljusa kläder vid första tvättningen. Öppna vattenkranarna och spola ordentligt så blir vattnet klart igen och eventuell missfärgning försvinner.

Vid frågor är du välkommen att kontakta:
NVK Felanmälan 0223-445 50