Vattenläcka i Kärrgruvan, Norberg

Åtgärdat
2023-11-02

Uppdatering kl. 11:55: Alla abonnenter utom en skall nu ha vattnet tillbaka, den sista får vatten före hemgång.
Arbete pågår just nu med att reparera en vattenläcka i Kärrgruvan. Nödvattentank finns placerad på Kärrgruveparkens parkering.
Läckan beräknas vara åtgärdad före kl. 16.00 den 2 november.

Ca 15 abonnenter boende i området kring Kärrgruveparken (Linnévägen och Brunnsjövägen med omnejd) kommer att beröras av driftsstörningar på vattenledningsnätet. Även vissa trafikstörningar kan förekomma. Se till att ha vatten upptappat vid behov.

Eftersom vattnet stängs av finns det risk för missfärgat vatten samt luft i ledningarna en stund efter igångkörningen. Vattnet är då inte hälsofarligt, men kan alltså vara färgat, vilket är bra att tänka på även när kläder ska tvättas. Undvik helst att tvätta ljusa kläder vid första tvättningen. Öppna vattenkranarna och spola ordentligt så blir vattnet klart igen och eventuell missfärgning försvinner.

Vid frågor är du välkommen att kontakta:
NVK Felanmälan 0223-445 50