Vattenläcka på Hedemoravägen, Norberg

Åtgärdat
2024-05-15

Reparation pågår av en vattenläcka på Hedemoravägen i Norberg och arbetet beräknas pågå till måndag den 20 maj. Trafikstörningar kan uppkomma under reparationsarbetet. Berörda fastighetsägare kommer att meddelas.

Under reparationsarbetet kan det förekomma störningar/avbrott på ledningsnätet för vatten. Se till att ha vatten upptappat vid behov. Även fordonstrafik kan påverkas av underhållsarbetet under arbetets gång.

Eftersom vattnet stängs av finns det risk för missfärgat vatten samt luft i ledningarna en stund efter igångkörningen. Vattnet är då inte hälsofarligt, men kan alltså vara färgat, vilket är bra att tänka på även när kläder ska tvättas. Undvik helst att tvätta ljusa kläder vid första tvättningen. Öppna vattenkranarna försiktigt och spola ordentligt så blir vattnet klart igen och eventuell missfärgning försvinner.

Vid frågor är du välkommen att kontakta:
NVK Felanmälan 0223-445 50

Vattenläcka Fårbo