Vattenläcka på Lasarettsvägen, Norberg

Åtgärdat
2024-05-21

En vattenläcka har upptäckts på Lasarettsvägen i Norberg och reparationsarbete påbörjas den 22 maj. Berörda fastighetsägare kommer att meddelas.

Under reparationsarbetet kan det förekomma störningar/avbrott på ledningsnätet för vatten. Se till att ha vatten upptappat vid behov. Även fordonstrafik kan påverkas av underhållsarbetet under arbetets gång.

Eftersom vattnet stängs av finns det risk för missfärgat vatten samt luft i ledningarna en stund efter igångkörningen. Vattnet är då inte hälsofarligt, men kan alltså vara färgat, vilket är bra att tänka på även när kläder ska tvättas. Undvik helst att tvätta ljusa kläder vid första tvättningen. Öppna vattenkranarna försiktigt och spola ordentligt så blir vattnet klart igen och eventuell missfärgning försvinner.

Arbetet beräknas vara klart fredagen den 24 maj, med reservation för ändringar.

Vid frågor är du välkommen att kontakta:
NVK Felanmälan 0223-445 50

Vattenläcka Fårbo