Ny leverantör för laddstationen på nya parkeringen vid Brukskontoret, Fagersta

2023-10-25

Laddstationen på parkeringen vid Östra Porten i Fagersta har bytt leverantör till InCharge från Vattenfall.

På parkeringen vid Östra porten/Brukskontoret har NVK installerat en publik laddstation för el- och hybridbilar. Stolpen har kapacitet för att ladda två bilar samtidigt. Att ladda bilen är superenkelt, det enda du behöver göra är att först tanka hem appen InCharge från Vattenfall. Där kan du se om laddstationen är ledig eller upptagen. I appen väljer du sedan det lediga uttaget och påbörjar laddningen. Du kan närsomhelst avsluta laddningen via appen.

För mer information Vattenfall InCharge

Du kan också ladda med laddkort vilket du kan beställa här:
Beställ laddkort och laddbricka | Vattenfall InCharge