Driftsstörningar i vattenleveransen pga underhållsarbete på Kvarngatan, Norberg

Åtgärdat
2024-02-19

Under perioden tisdag 20 februari till fredagen den 23 februari 2024 kl. 07:00 – 16:00 kan vattnet vara avstängt på grund av underhållsarbete med VA på Kvarngatan i Norberg.

På grund av underhållsarbete så kan det förekomma störningar/avbrott på ledningsnätet för vatten tisdagen den 20 februari till fredagen den 23/2 kl. 07:00-16:00. Se till att ha vatten upptappat vid behov. Även fordonstrafik kan påverkas av underhållsarbetet under arbetets gång.

Eftersom vattnet stängs av finns det risk för missfärgat vatten samt luft i ledningarna en stund efter igångkörningen. Vattnet är då inte hälsofarligt, men kan alltså vara färgat, vilket är bra att tänka på även när kläder ska tvättas. Undvik helst att tvätta ljusa kläder vid första tvättningen. Öppna vattenkranarna försiktigt och spola ordentligt så blir vattnet klart igen och eventuell missfärgning försvinner.

(Med reservation för ändringar)

Vid frågor är du välkommen att kontakta:
NVK Felanmälan 0223-445 50