Fortsatt vattenavstängning på Herrgårdsvägen, Fagersta

2024-02-20

Under perioden måndag den 4 mars - fredag den den 3 maj 2024, kl. 07:00 – 16:00, kan vattnet vara avstängt på grund av underhållsarbete med VA.

På grund av fortsatt underhållsarbete så kan det förekomma störningar/avbrott på ledningsnätet för vatten under perioden måndagen den 4 mars till Fredagen den 3 maj 2024 mellan kl. 07:00-16:00 (med reservation för ändringar). Se till att ha vatten upptappat vid behov. Även fordonstrafik kan påverkas av underhållsarbetet under arbetets gång.

Berörda fastighetsägare kommer att få information i sin brevlåda, se berört område på kartan nedan.

Eftersom vattnet stängs av finns det risk för missfärgat vatten samt luft i ledningarna en stund efter igångkörningen. Vattnet är då inte hälsofarligt, men kan alltså vara färgat, vilket är bra att tänka på även när kläder ska tvättas. Undvik helst att tvätta ljusa kläder vid första tvättningen. Öppna vattenkranarna försiktigt och spola ordentligt så blir vattnet klart igen och eventuell missfärgning försvinner.

Vid frågor är du välkommen att kontakta:
NVK Felanmälan 0223-445 50

VA-arbete Herrgårdsvägen