Vattenläcka i Ängelsberg

Åtgärdat
2024-03-06

UPPDATERING 2024-03-12: Läckan är lokaliserad till området vid Tallbacksvägen/Utsiktsvägen. Under reparationsarbetet som beräknas pågå måndag den 18 mars till fredag den 22 mars kommer det att förekomma driftsstörningar i vattenleveransen. Berörda fastighetsägare informeras.

På grund av underhållsarbete så kan det förekomma störningar/avbrott på ledningsnätet för vatten Måndagen den 18/3 - 2024 till Fredagen den 22/3 - 2024 kl. 07:00-16:00. Se till att ha vatten upptappat vid behov. Även fordonstrafik kan påverkas av underhållsarbetet under arbetets gång.


Eftersom vattnet stängs av finns det risk för missfärgat vatten samt luft i ledningarna en stund efter igångkörningen. Vattnet är då inte hälsofarligt, men kan alltså vara färgat, vilket är bra att tänka på även när kläder ska tvättas. Undvik helst att tvätta ljusa kläder vid första tvättningen. Öppna vattenkranarna försiktigt och spola ordentligt så blir vattnet klart igen och eventuell missfärgning försvinner.


(Med reservation för ändringar)

Vid frågor är du välkommen att kontakta:
NVK Felanmälan 0223-445 50

Läcka Ängelsberg