Vattenläcka i Norberg

Arbete pågår
2024-03-22

UPPDATERING 2024-03-22 kl. 08:27 - Ett flertal mindre läckor har upptäckts som kommer att lagas i närtid. Arbete med läcksökning kommer dock att fortsätta i olika delar av Norberg.

Fastighetsägare som kommer att beröras av reparationsarbeten kommer att meddelas. Fortsatta vattenavstängningar kan förekomma i samband med fortsatt läcksökningsarbete under vecka 13.

Även vissa trafikstörningar kan förekomma. Se till att ha vatten upptappat vid behov.

Efter att vattnet stängts av finns det risk för missfärgat vatten samt luft i ledningarna en stund efter igångkörningen. Vattnet är då inte hälsofarligt, men kan alltså vara färgat, vilket är bra att tänka på även när kläder ska tvättas. Undvik helst att tvätta ljusa kläder vid första tvättningen. Öppna vattenkranarna och spola ordentligt så blir vattnet klart igen och eventuell missfärgning försvinner.

Vid frågor är du välkommen att kontakta:
NVK Felanmälan 0223-445 50