Avbrott i vattenleveransen vid Fogdvägen/Engelbrektsvägen, Fagersta

Arbete pågår
2024-05-07

Reparationsarbete påbörjas onsdagen den 8 maj. Nödvattentankar kommer att placeras ut vid korsningen Fogdvägen/Sjövägen samt korsningen Fogdvägen/Engelbrektsvägen.

På grund av vattenläcka så kan det förekomma störningar/avbrott på ledningsnätet för vatten. Även fordonstrafik kan påverkas av arbetet under arbetets gång.

Eftersom vattnet stängs av finns det risk för missfärgat vatten samt luft i ledningarna en stund efter igångkörningen. Vattnet är då inte hälsofarligt, men kan alltså vara färgat, vilket är bra att tänka på även när kläder ska tvättas. Undvik helst att tvätta ljusa kläder vid första tvättningen. Öppna vattenkranarna försiktigt och spola ordentligt så blir vattnet klart igen och eventuell missfärgning försvinner.

Vid frågor är du välkommen att kontakta:

NVK Felanmälan 0223-445 50